
Via Varsseveld wil Yelysei (15) naar de wereldtop
SportVARSSEVELD – Hij is al Nederlands kampioen op brug en rekstok, maar als Yelysei Kozeiev mag kiezen? Dan hoopt hij ooit als ringenturner deel te nemen aan de Olympische Spelen. Daarvoor traint de Oekraïense tiener elke dag: ‘Zoals tandenpoetsen, je doet het gewoon.’
Door Luuk Stam
Voor de deur van de Van Raam-arena parkeert Yelysei Kozeiev zijn fiets. De schooldag in Doetinchem zit erop, nu wacht er voor de in Halle woonachtige scholier een training in deze Varsseveldse turnhal. Zoals elke middag, want dit is vertrouwd terrein voor deze 15-jarige. Hij komt hier al sinds het moment dat hij in 2022 zijn thuisland vanwege de oorlog achterliet en samen met zijn familie naar Nederland vluchtte, nu vier jaar geleden.
‘Als ik een dag niet heb geturnd, dan is het alsof er iets mist’
Dat het gezin Kozeiev in de Achterhoek terechtkwam, was geen toeval. Hun reis deze kant op volgde op een verzoek van de Oekraïense turnbond, die kort na de Russische inval al aanklopte bij de Nederlandse turnbond. Zou er een plek te vinden zijn voor een aantal van hun turntalenten? Die vraag kwam terecht bij VGV in Varsseveld. Hier hebben ze immers de beschikking over een moderne turnhal én ervaring met turnen op het hoogste niveau.
Basis
Het allerhoogste niveau, dat wil Yelysei Kozeiev behalen. Hij is opgegroeid in Charkov, waar hij al op zijn derde begon met turnen. In deze stad met meerdere turnhallen en grote trainingsgroepen was hij zeker niet de enige. Al die jeugdige sporters groeiden op met het in de voormalige Sovjetunie breed gedragen idee: turnen is de basis. Yelysei: “Het maakt niet uit of jij later wil voetballen, tennissen of volleyballen. Vanuit het turnen kun je alles gaan doen.”
Zelf bleef hij deze sport altijd trouw. Niet zonder resultaat. Op het Nederlands kampioenschap vorig jaar mei in Ahoy Rotterdam won hij als 14-jarige bij de heren twee keer goud, op brug en rekstok. Toch heeft het turntalent gevraagd naar zijn lievelingsonderdeel een snel antwoord klaar: de ringen. Als junior waren die nog te zwaar, inmiddels legt hij zich erop toe: “Je moet er heel sterk voor zijn. De kracht combineren met een mooie uitvoering, dat is de uitdaging.”
Voor Yelysei is zijn vader op de achtergrond zijn grootste steun en toeverlaat, supporter en motivator. Belangrijkste schakel in de turnhal is trainer Ad Helmink (73), die al een halve eeuw verbonden is aan deze Varsseveldse gymnastiekvereniging. Helmink is gepensioneerd, woont op een paar minuten fietsen van deze ‘arena’ en maakt graag tijd voor deze turner met een voor Nederlandse begrippen welhaast ongekende drive op dit vlak. Helmink: “Voor mensen als Yelysei en zijn vader is het turnen echt een ‘way of life’, ik vind dat prachtig.”
![]()
De jonge Oekraïense turner wil zich specialiseren in het onderdeel ringen.
Veel rustiger
Aanvankelijk had de Varsseveldse trainer drie Oekraïense turners onder zijn hoede. Die drie kregen samen met hun gezinnen in eerste instantie onderdak in Terborg. Toen ze daar niet konden blijven, besloten twee van de turnfamilies te emigreren naar Amerika. Het gezin Kozeiev bleef hier, zij vonden een plek in Halle. Deze omgeving verschilt nogal met die van de stad waar ze vandaan komen. “Het is hier veel rustiger, ik vind dat wel fijn”, zegt Yelysei.
Het talent dat hij nu in de turnhal tentoonspreidt, zag Helmink vier jaar terug niet direct, zo vertelt de trainer in alle eerlijkheid. “Yelysei was pas 11 jaar, vrij klein, nog een jongetje. Met name het laatste anderhalf jaar heeft hij zich heel erg ontwikkeld. Op alle vlakken trouwens, want zijn Nederlands wordt ook alsmaar beter. Het is geweldig om met hem te werken.”
Aan discipline geen gebrek, want naast de trainingen hier in de hal werkt de jonge turner thuis volop aan zijn eigen ontwikkeling. Ook daar heeft hij ringen hangen, daarnaast doet hij voor zichzelf veel krachttraining. Het voelt voor hem niet als een opgave. “Je denkt er niet eens over na”, aldus de 15-jarige. “Voor mij is het zoals tandenpoetsen, je doet het gewoon. Als ik een dag niet heb geturnd, dan is het alsof er iets mist. Dan voelt de dag heel leeg.”
![]()
De brug is één van de onderdelen waarop de 15-jarige al Nederlands kampioen is.
Van Gelder
En dus gaat het ook deze middag alsof het allemaal de gewoonste zaak van de wereld is. Het ene moment toont Yelysei een element op de brug, dan weer een streksalto op de mat. Hij is van alle markten thuis, al wil hij toch vooral ook even laten zien wat hij kan in de ringen. Dat Nederland ooit een wereldkampioen op dit onderdeel had, dat weet Yelysei als geen ander. Hij is groot fan van Yuri van Gelder, zou de man naar wie een element in het ringenturnen is vernoemd – de ‘Van Gelder’ – graag eens ontmoeten, om hem om advies te vragen.
Tips krijgt de jonge Oekraïner in Varsseveld eveneens geregeld van turncoach Vincent Weevers, die hier dagelijks traint met de dames van de Top Turnacademie Achterhoek. Weevers weet wat er nodig is om de Olympische Spelen te bereiken. Al snapt Yelysei als geen ander dat de basis simpelweg hard werken is. Of hij straks voor Oekraïne of voor Nederland zal uitkomen? Dat is nog onduidelijk. Zeker is wel dat hij erbij zal zijn tijdens het komende Nederlands kampioenschap, eind juni in Rotterdam. Met een helder doel: goud op de ringen.