Esther Gotink-van der Heijden (49) geeft in haar boek een positief en kleurrijk beeld van mannenkoren. Foto: Patrick van Gemert/Zutphens Persbureau

Esther Gotink-van der Heijden (49) geeft in haar boek een positief en kleurrijk beeld van mannenkoren. Foto: Patrick van Gemert/Zutphens Persbureau

Esther Gotink-van der Heijden houdt signeersessie bij de Bruna

Boek ‘Ode aan de Mannenkoren in de Achterhoek’

Door Jan Hendriksen 

VORDEN - Esther Gotink-van der Heijden uit Vorden signeert op zaterdag 8 maart van 11.00 tot 13.00 uur bij de Bruna aan de Raadhuisstraat in Vorden haar boek ‘Ode aan de Mannenkoren in de Achterhoek’. Ze bracht het vorig jaar november uit in samenwerking met Achterhoek Uitgevers. 

‘Ode aan de Mannenkoren in de Achterhoek’ biedt een uniek inkijkje in de wereld van deze koren. Het beschrijft de mooiste en ontroerendste verhalen van koorzangers en dirigenten. Zij vertellen over wat de mannenkoorzang zo bijzonder maakt en hoe de cultuur is binnen de verenigingen. Daarnaast staan er veel wetenswaardigheden in dit boek. Hoe zijn de mannenkoren in de Achterhoek ontstaan? Wat komt er allemaal kijken bij het zingen in een mannenkoor? Hoe werkt een koordirigent? 
Ondersteund met prachtig fotowerk vertelt dit boek over tradities, zangplezier en saamhorigheid. Ook zijn persoonlijke verhalen van zangers, dirigenten en bestuurders opgenomen. “De mannenkoren vormen een waardevol erfgoed. En dat verdiende een mooi boek”, aldus de Vordense die twee koren in de regio Achterhoek leidt: Mannenzangvereniging Inter Nos in Groenlo en Gemengd Koor Vocaal Almen. Daarnaast geeft ze zangles aan huis en verzorgt ze workshops. 

Erfgoed
Esther Gotink-van der Heijden (49) woont sinds twaalf jaar in Vorden en is al meer dertig jaar koordirigent waarvan vijftien jaar bij mannenkoren. Ze wil met haar boek een positief en kleurrijk beeld van de mannenkoren schetsen. “Ik liep al jaren rond met het idee voor dit boek en dacht: ‘ik moet het gewoon doen’. Vervolgens benaderde ik Achterhoek Uitgevers. Mannenkoren zijn voor mij immaterieel erfgoed, want de traditie bestaat al zo’n tweehonderd jaar en de koren hebben grote impact op de zangers. Ze vormen hechte families en ze betekenen ook veel voor de plaats om hen heen. De mannen onder elkaar hebben een grote dynamiek. Er is broederschap en ze zijn heel erg gedreven. Als er iets moet gebeuren en het doel is in zicht kunnen ze in weinig tijd veel werk verzetten. Ze steunen elkaar door dik en dun. Het feit dat ik een vrouw ben, vergeten ze soms. Ik ben gewoon een van hen”, aldus de in Zevenaar geboren dirigent.

Afwisselend boek
Voor het boek heeft Esther dertig mannenkoren in de Achterhoek en Liemers als uitgangspunt genomen. Bij negen ervan heeft ze interviews afgenomen. Vanuit verschillende perspectieven werd voor haar duidelijk wat de mannenkoren uniek maakt. Het boek is afwisselend. Er zijn thematische hoofdstukken, een stuk historie, een gedeelte over de mannenstem en de ouder wordende stem. Verder schrijft ze onder meer over het repertoire en de koorleiding. Ze hoopt dat het boek ‘Ode aan de Mannenkoren in de Achterhoek’ een goede reclame voor deze koren is/wordt en dat 50- en 60-plussers gaan aanhaken. “Want de gemiddelde leeftijd van de Achterhoekse mannenkoorzangers is nu 70-plus. Het is zonde om deze traditie te laten verdwijnen”, aldus Esther,

Te Koop
‘Ode aan Mannenkoren in de Achterhoek’ is te koop bij diverse boekhandels en bij Welkoopwinkels in de Achterhoek en ook via onderstaande website. Het kost 29,95 euro.


achterhoekuitgevers.nl

Het boek ‘Ode aan de Mannenkoren in de Achterhoek’. Foto: Patrick van Gemert/Zutphens Persbureau