Gemeentehuis Bronckhorst in Hengelo Gld. Archieffoto: Liesbeth Spaansen

Gemeentehuis Bronckhorst in Hengelo Gld. Archieffoto: Liesbeth Spaansen

Nieuw coalitieakkoord Bronckhorst: Blaauw eruit, Puijk erin en Gosselink blijft

Politiek

HENGELO (Gld.) - De nieuwe gemeenteraadscoalitie van CDA, PvdA, VVD en D66 is eruit: het bestaande coalitieakkoord blijft bestaan, met aanvullende afspraken voor wonen, infrastructuur en een plan voor meer inspraak van burgers. Voormalig GBB-wethouder Evert Blaauw wordt geacht het veld te ruimen, terwijl ook voormalig GBB-er Emmeke Gosselink in functie mag blijven. VVD-fractievoorzitter Hans Puijk wordt, bij instemming van de gemeenteraad komende donderdag, de nieuwe wethouder.

Gosselink wordt door de besturende partijen niet gezien als onafhankelijk wethouder, maar als wethouder zonder partij. Of, zoals D66-fractievoorzitter Martin Fröberg het stelt, een ‘vakwethouder’. Gosselink gaat door op haar woondossier om continuïteit voor al bestaande nieuwbouwplannen te garanderen.

Daarnaast wordt met dit zogenoemde Lente Akkoord de focus gelegd op het bouwen van seniorenwoningen. Fröberg verwacht dat dit zal zorgen voor doorstroming: “We hebben voldoende gezinswoningen in Bronckhorst. Door in te zetten en prioriteit te geven aan senioren, zet je het verhuistreintje aan het werk.” 

Ook hebben de partijen overeenstemming bereikt over de aanpak van de verkeerssituatie van de Dorpsstraat in Laag-Keppel. De provincie doet een proef met eenrichtingsverkeer om de doorstroming te verbeteren. Maar, mocht dit de verkeersdrukte niet oplossen, dan moet de optie van tweerichtingsverkeer openblijven, aldus de coalitie. Ook zijn de partijen voorstanders van het doortrekken van de Sliekstraat in Hummelo en zullen hiervoor lobbyen bij de provincie.  

Voorspoedig
Het windmolendossier, de reden dat de vorige coalitie uit elkaar is gevallen, is geen heikel punt geweest in de onderhandelingen voor het nieuwe akkoord, aldus CDA-fractievoorzitter Rob Weverink: “Het bestaande coalitieakkoord is gewoon nog intact. Daarin staat opgenomen dat we vanaf 2024 kijken hoe we verder gaan met windmolens. Het amendement van afgelopen december blijft ook van kracht.” Dit amendement, gesteund door alle partijen behalve Gemeentebelangen Bronckhorst, zet de deur open voor windmolens van 250 meter hoog binnen een kilometer van bebouwing.

De fractievoorzitters zijn trots dat ze zo kort na het opbreken van de oude samenwerking met GBB op 23 januari een nieuwe coalitie hebben gevormd. Enigszins haast is er ook wel bij, met de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2026 in het vooruitzicht. Aankomend wethouder Puijk wilde na het opstappen van GBB geen bestuurscrisis laten ontstaan: “Wij vinden dat de inwoners recht hebben op een stevige coalitie en een college dat er staat. Ik weet van mezelf, en ook van de andere partijleiders, dat we naar voren willen stappen en bestuursverantwoordelijkheid zullen dragen.” 

Donderdag 20 februari wordt naar verwachting in de raadsvergadering gestemd over benoeming van Puijk als wethouder. Gezien de nieuwe coalitie een meerderheid aan stemmen heeft, zal dit naar verwachting voorspoedig verlopen.